Aktualitky

Překlenovací seminář 1, Trnová, 03-06.09.2020

Překlenovací seminář 1 je určen pro ty, jež dříve chodili na semináře, avšak poslední 1/2 roku až rok na žádném nebyli a případně pro ty, jež mají za sebou alespoň seminář Cesta lásky 1 a nadále chtějí na sobě pracovat.

Je to shrnutí toho, co se za na seminářích dělalo za posledních několik let, ale hlavně za poslední rok, kdy těch změn bylo opravdu "požehnaně".  

Transformace Mise Mise na pomoc Zemi 47. Duchovní mise na pomoc Matce Zemi - Arménie Gruzie
47. Duchovní mise na pomoc Matce Zemi - Arménie Gruzie PDF Tisk Email
Uveřejnil(a) Administrator   
Neděle, 03 Listopad 2019 21:00

ARMÉNIE A GRUZIE 

Tentokrát se vydáme poznávat krásy Arménie Gruzie. Termín: 15.-30.05.2021

image001.jpg

 

(Mise je již plně obsazena a nedá se na ní přihlásit)

 

1. den 15.05.2021

13:50  odlet z Prahy do Minsku. Přílet do Jerevanu pozdě v noci (02:45),  transfer do hotelu, nocleh v Jerevanu.

 

2. den 16.05.2021 - Jerevan

Snídaně v hotelu. 

Prohlídka Jerevanu - starobylého (o 29 let staršího než Řím) a zároveň moderního města s jedinečnou atmosférou na pozadí majestátné biblické hory Ararat, zářící svými zasněženými vrcholky. Během prohlídky uvidíte budovu opery a baletu, parlament a rezidenci prezidenta Arménie, památník s panoramatickým výhledem na město a komplex Kaskády.

Oběd v místní restauraci.

image002.jpgNávštěva Matenadaranu - jednoho z největších úložišť starověkých rukopisů, chlouby arménské kultury.  Jeho sbírky zahrnují přes 17 000 rukopisů ze všech oblastí starověké a středověké arménské kultury a věd. Sbírka obsahuje také originální rukopisy v arabštině, perštině, řečtině, latině, etiopštině, indštině, japonštině a dalších jazycích.

Návštěva muzea a památníku obětem genocidy v roce 1915 na památku 1,5 milionu Arménů vyhlazených na území Západního Arménie a Osmanské říše, návštěva muzea obětí genocidy. 

Nocleh v Jerevanu. 

 

3. den 17.05.2021 – Garni - Geghard

Snídaně v hotelu. 

image003.jpgVýlet k pohanskému chrámu Slunce (I. století n.l.) v obci Garni, postaveného v řeckém stylu s charakteristickou kolonádou ze všech stran. Chrám stojí na nádherném místě na vrcholu kopce, který je od protilehlého horského hřbetu oddělen hlubokým údolím. 

Procházka údolím řeky Azat , známým přírodní památkou, které říkají „Kamenná symfonie“

Volný čas na meditaci.

Oběd v místním venkovském domě, s možností podívat se, jak se peče arménský chléb lavaš v rozpálené kamenné peci.

Odpoledne se podíváme do chrámu sv. Geghard vytesaného ve skále (XII - XIII. století), což znamená „svatý kopí“ na počest hrotu, kterým byl probodnut Ježíš na kříži. Arméni věří, že právě toto kopí bylo dlouho uloženo v tomto chrámu a následně přeneseno do muzea v Etchmidzin, kde je uloženo dodnes.

Návrat do hotelu, nocleh v Jerevanu.

 

4. den 18.05.2021 - Údolí Araratu -  Chor Virap – Noravank – Selim – jezero Sevan

Snídaně v hotelu. 

Výlet ke klášteru Khor Virap, odkud se otevírá jedinečné panorama nádherné biblické hory Ararat se sněhově bílými vrcholy. Volný čas na meditaci.

Hluboko pod klásterním kostelem je posvátné místo: tady byl v kopce, na příkaz krále Tiridata,  13 let vězněn  sv. Řehoř Osvětitel (Gregorius Iluminator) za šíření křesťanství v Arménii. V roce 301 nakonec Řehoř pokřtil svého věznitele a křesťanství bylo v Arménii přijato jako státní náboženství. V místě uvěznění

Klášter Khor Virap (v arménštině "hluboká kobka") se stal posvátným místem pro celý křesťanský svět, Řehoř Osvětitel byl prohlášen za svatého a je považován za zakladatele arménské apoštolské církve.

image004.jpg

Volný čas na meditaci.

Návštěva kláštera Noravank (13. – 15. století), ukrytého v horách z čevených kamenů, na skalní římse nad klikatou roklí.

Oběd v místní restauraci obklopené horskými hřbety. 

Odpoledne vyrazíme k jezeru Sevan přes Selimský průsmyk, kudy ve starověku vedla velká hedvábná stezka. Zastavíme se u “karavan saraje” Selim. 

image.png

Vysokohorské jezero Sevan je jedním z divů Arménie. Projdeme se na vrcholek poloostrova, kde stojí klášter Sevanank z 9. Stol. A odkud je přkrásný výhled na jezero.

Nocleh u jezera Sevan.  

 

5. den 19.05.2021 - jezero Sevan – Dilijan – hranice - Tbilisi

Snídaně v hotelu. 

image007.jpg

Výlet do horského střediska Dilijan. Prohlídka klášterního komplexu Haghartsin (13. století.). Haghartsin je nejodlehlejším a nejodříznutějším klášterem, který se náhle objeví mezi hustými stromy a vytváří dojem ztraceného světa. Volný čas na meditaci. 

Odjezd k hranici s Gruzíí, rozhloučení s Arménií, průvodcem a řidičem, přechod přes hranici, setkání s gruzínským průvodce, „nalodění“ do gruzínského autobusu a pokračování v cestě do Tbilisi.

Ubytování v  hotelu, večeře v restauraci, nocleh v Tbilisi.

 

6. den 20.05.2021 - Tbilisi

Snídaně v hotelu. 

image008.jpg

Okružní prohlídka Tbilisi (v překladu „teplý pramen“) - hlavního a největšího města Gruzie, které leží v údolí řeky Mtkvari.  Historické centrum se nachází v jihovýchodní části města a díky úzkým uličkám si zachovalo středověké rysy dodnes. 

Pěšky se projdeme po historické čtvrti Metekhi, kde mimo jiného uvidíme pomník zakladateli města Tbilisi - králi Vakhtangu Gorgasali.

Návštěva Abanotubani - čtvrti v centru Tbilisi, kde jsou staré lázně, postavené na přírodních siřičitých pramenech, převislé vyřezávané balkony a stejně tak vodopád ve „fíkovém“ údolí.

Večeře v restauraci, nocleh v Tbilisi.

 

7. den 21.05.2021 – Tbilisi – Mtskheta – Jvari – Ananuri - Gudauri

Snídaně v hotelu. 

image009.jpg

Výlet do historického (prvního) hlavního města Gruzie - do města Mtskheta. Právě zde bylo na začátku 4. století v Gruzii přijato křesťanství. Prohlídka kláštera Jvari (6. století) - jednoho z mistrovských děl středověké gruzínské architektury, opěvované Michailem Lermontovem v jeho básních. Klášter stojí na útesu, odkud se z ptačí perspektivy otevírá panorama na soutok řek - Aragvi a Mtkvari).

Návštěva katedrály Svetitskhoveli (11. století), která je jedním z hlavních duchovních center v Gruzii. Klášter Jvari a katedrála Svetitskhoveli jsou na seznamu světového dědictví UNESCO.

  

image011.jpg

Odpoledne budeme pokračovat v cestě do hor a cestou se zastavíme u hradu Ananuri (15.-18. století), jednoho z nejznámějších hradů v Gruzii. 

Odjezd do nejvýše položené vesnice na gruzínské vojenské dálnici Gudauri - jedno z nejoblíbenějších lyžařských středisek na Kavkaze. Gruzínská vojenská cesta je mimo jiné známá svými vyhlídkovými plošinami, z nichž se otevírají úchvatné výhledy na vrcholky Velkého Kavkazu. 

Večeře a nocleh v Gudauri.

 

 

8. den 22.05.2021 – Gudauri – Zakagori -  Kazbegi - Gergeti – Gudauri

Snídaně v hotelu. 

Odjezd do vesnice Stepantsminda, centra přírodní rezervace Kazbegi, přes Křížový průsmyk ve výšce 2385 m n.m. s výhledem na horu Kazbek (výska 5033 m n.m.). Cestou zastávka na vyhlídce „Oblouk přátelství“.  

Pronájem aut 4x4 k návštěvě kostela Nejsvětější Trojice Gergeti – postaveného v 16. stol. v nadmořské výšce 2170 m nad mořem.

image013.jpg

Oběd v místní rodině s ukázkou výroby gruzínského národního jídla chinkali (knedlíčky plněné mletým masem).

Výlet džípy k pevnosti Zakagori. Návrat do hotelu, večeře, nocleh v Gudauri.

 

9. den 23.05.2021 – Gudauri – Gori – Uplistsiche - Tschaltubo

Snídaně v hotelu. 

image014.jpg

Odjezd do nejstaršího města Gruzie - Gori - do srdce východní Gruzie, známého svou pevností a také jako rodiště Stalina. Gori leží u soutoku řek Kura (Mtkvari) a Velké Liahvi. V centru města na skalnatém kopci jsou zříceniny starobylé pevnosti Goristsikhe.

Naší další zastávkou bude Uplistsikhe – jeskynní město datované do 7. stol. př. n. l. Skalní město se nachází na velkém centrálním kopci, na jehož vrcholu byly dříve prováděny pohanské rituály. V 9. stol. n. l. zde byl postaven kostel. 

Volný čas na meditaci.

Odjezd do Tschaltubo, lázeňského města známého svými radonovými prameny. Ubytování v hotelu, večeře a nocleh v Tschaltubo.

  

10. den 24.05.2021 – Tschaltubo – Khobi – Dadiani - Mestia

Snídaně v hotelu. 

Odjezd do města Khobi, zastávka na krátkou meditaci.

Poté zamíříme do Svanetije – horské oblasti na severu Gruzie, cestou se zastavíme na prohlídku zámku Dadiani - rezidence megreliánských vládců – ve městě Zugdidi. 

image015.jpg

Cestou do Mestie, centra Svanetie se nám naskytne krásný výhled na vodní nádrž Inguri a vrcholky hor Velkého Kavkazu. Svanetie je kromě přírodních krás známá také charakteristickou  původní architekturou a bývá nazývána „Země tisíce věží“. Od pradávna si její obyvatelé ve svých domovech stavěli vysoké čtyřúhelníkové věže, které měli hospodářskou ale současně i obrannou funkci.

Ubytování v hotelu, večeře a nocleh v Mestii.

 

  

11. den 25.05.2021 –Mestia – Ušguli - Mestia

Snídaně v hotelu. 

Odjezd auty s pohonem 4x4 do Ušguli nejvýše položené vesnice v Evropě (2200 m nad mořem), nacházející se na úpatí hory Shkhara (5068 metrů). I díky Ušguli byla Horní Svanetie zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Návštěva etnografického muzea se středověkými ikonami a šperky datovanými do období před naším letopočtem. Návštěva starobylého kostela sv. Lamarie.

image018.jpg  image017.jpg

Návrat do hotelu, večeře, nocleh v Mestii.

 

12. den 26.05.2021 –Mestia – Gelati – Kutaisi - Tschaltubo

Snídaně v hotelu. 

image019.jpg

Rozloučení se Svanetií a Velkým Kavkazem,  odjezd do Kutaisi, druhého největšího města Gruzie. Prohlídka města, katedrály Bagrati a blízkého kláštera Gelaty (UNESCO). Katedrála Bagrati byla ve středověku hlavním chrámem Gruzie. Právě zde byl korunován král David IV. Stavitel z rodu Bagrati, který na přelomu 11. a 12. stol. sjednotil jednotlivá gruzínská knížectví do jednoho království. Král David a další významné historické postavy Gruzie jsou pochovány v klášteře Gelati.

V roce 1994 byly obě památky zapsaný do seznamu UNESCO, v roce 2012 byla katedrála kvůli fondem neschvalované rekonstukci ze seznamu vyškrtnuta. Odjezd do Tschaltubo, večeře a nocleh.

  

13. den 27.05.2021 – Tschaltubo – Boržomi – Zelený klášter - Bakuriani

Snídaně v hotelu. 

Přejezd do Boržomi - nejznámějšího lázeňského centra Gruzie, který se nachází mezi horami v údolí Borjomi v nadmořské výšce 800 m nad mořem. Boržomi je letovisko známé svou stejnojmennou minerální vodou. Procházka po jednomu z největších národních parků v Evropě, během které ochutnáme světoznámou minerálku přímo z pramene a pokocháme se krásou lázeňského parku s vodopádem. 

Poté navštivíme  „Zelený klášter“ sv. Jiří poblíž vesnice Chitakhevi, jeden z nejstarších v Gruzii. Na území kláštera jsou prameny s posvátnou voudou. Navečer přijedeme do lyžařského střediska Bakuriani, útulné vesničky vysoko na horách Malého Kavkazu. Bakuriani v gruzínštině znamená „klidná,  pohodlná hora“.

Ubytování, večeře a nocleh v Bakuriani. 

 

14. den 28.05.2021 – Bakuriani – Vardzia – Rabat (Achaltsiche)- Uraveli  - Bakuriani

Snídaně v hotelu. 

Výlet do jeskynního města Vardzia. Město vzniklo ve 12.-13. století za vlády Georgie III a jeho dcery královny Tamary k ochraně jižních hranic Gruzie. Jedná se několikapatrový komplex s průchody, tunely a schody vedoucími kolem klášterů, chrámů, pevností, lázní, knihoven, obytných budov atd. Jednalo se o více než  600 místností  propojených chodbami, které se táhly podél hory na délku 800 metrů, 50 metrů do hloubky hory a do výšky osmi pater.

Následně budeme pokračovat do Achalciche, městečka v jižní Gruzii nedaleko tureckých hranic. V centru města stojí pevnost Rabat, ve které se nachází: historické muzeum regionu mešita Hadži Ahmed Paši, hrobka Paši, pravoslavný kostel z 9. stol., citadela a amfiteátr. 

image020.jpg

Cestou zpět do Bakuriani také navštívíme vesničku Uraveli u tureckých hranic k meditaci. 

Večeře a nocleh v Bakuriani.

 

15. den 29.05.2021 – Bakuriani – Tbilisi

Snídaně v hotelu. 

Návrat do Tbilisi, cestou možnost zastávky v přírodě k meditaci. Po příjezdu do města ubytování a volný čas na nákupy nebo procházku, večer večeře na rozloučenou. Nocleh v Tbilisi

 

16. den 30.05.2021

Snídaně formou balíčku na cestu.

Transfer na letiště, 03:45 odlet z Tbilisi do Minsku a následně do Prahy. Plánovaný přílet ve 13:05 hod.

 

Mapa míst, která navštívíme

image022.jpg

 

Cena za osobu, při počtu osob ve skupině:

21+1                44.400 Kč

26+1                41.500 Kč

30+1                39.900 Kč

 

V ceně je zahrnuto:

 • Letenka v ekonomické třídě Praha – Minsk – Jerevan, Tbilisi – Minsk – Praha včetně poplatků a odbaveného zavazadla do 23 kg
 • 15 x ubytování ve dvoulůžkových pokojích v hotelích 3* a turistických ubytovnách (3 x Jerevan, 1 x Sevan, 3 x Tbilisi, 2 x Gudauri, 2 x Tschaltubo, 2 x Mestia, 2 x Bakuriani)
 • Polopenze (snídaně, 3 obědy v Arménii, 11 večeří a 1 oběd v Gruzii)
 • Pronájem aut 4x4 k návštěvě Gergeti, Zakagori a Ušguli
 • Vstupy do objektů a přírodních parků dle programu
 • Ukázka výroby Chinkali
 • Služby místních průvodců
 • Doprovod a služby technického česky mluvícího průvodce (+ překlad) po celou dobu cesty – Mária Čuža
 • Transfery autobusem, případně minibusy po celé trase
 • Pojištění CK pro případ úpadku

V ceně není zahrnuto:

 • Cestovní pojištění  - můžeme zajistit cestovní pojištění Allianz vč. pojištění storna z důvodu nemoci (spoluúčast u storna je 20%) za 1196 CZK/ osoba do 70 let nebo 2392 CZK/osoba nad 70 let – přehled limitů pojistného plnění je součástí této nabídky
 • Spropitné pro místní řidiče a průvodce – doporučená částka 2 eura/1 den (1 euro pro řidiče, 1 euro pro průvodce, tedy celkem cca 30 euro). Částka je samozřejmě dobrovolná, ale spropitné tvoří významnou část příjmů místních řidičů a průvodců.)

 

Cena letenek je platná pro dobu kalkulace a blíže k odletu se bude zvyšovat, proto je velmi důležité se přihlásit co nejdříve.

 

Termíny a částky plateb:

Do 5 dnů po odeslání přihlášky                         9 000 Kč

Do 01.03.2021                                              12 000 Kč

Do 10.04.2021                                              doplatek do 100% ceny (dle počtu přihlášených)

Číslo čtu                                                        6781200001/5500

 

Do poznámky k platbě prosím napište Vaše jméno a příjmení

Kontaktní osoba pro bližší informace: Mária Čuža, tel 777 279 099, email  Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

PŘIHLÁŠKY:

Přihláška ke stažení: Prihlaska na zajezd Armenie Gruzie 2020.pdf nebo Prihlaska na zajezd Armenie Gruzie 2020.docx

Vyplněné přihlášky posílejte na email:  Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript  a kopii na email  Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

 

 

Vyhledávání